B2B Nedir? B2B Entegrasyonu Nasıl Olur? B2B Kullanım Alanları Nelerdir?

B2B Nedir? B2B Entegrasyonu Nasıl Olur? B2B Kullanım Alanları Nelerdir?

B2B Nedir?

B2B, İngilizce açılımı olan ‘’Business to Business’’ ın baş harflerinin kısaltmasını ifade etmektedir.B2B’yi kısaca özetlemek gerekirse bir firmadan ya da işletmeden diğer bir firma ya da işletmeye yapılan e-ticaret bir iş modelidir denilebilir. Bununla birlikte B2B, Türkiye firma ve işletmelerinin de çok sık kullandığı bir ticaret modelidir.B2B’de firmalar sistem içerisinde yer alan tüm diğer kurum ve işletmelerle beraber web sitesi üzerinden alışveriş yapmaktadır. Ayrıca bir de dünya çapında firmaların katıldığı, yüzlerce, binlerce ve hatta milyonlarca ürün çeşitlerinin alışverişinin yapıldığı B2B portalları da vardır.

Buralarda, yerel sayılabilecek firmalarla veya dünya çapında satıcı firmalar ile alıcı firma veya işletmeler, web siteleri üzerinden B2B e-ticaret portalı üzerinde buluşmaktadırlar. Bu söz konusu platformlarda satılmak üzere belirlenen hizmet ve ürünlerin online olarak gösterildiği yerlerdir.

B2B ENTEGRASYON'UN SAĞLADIĞI AVANTAJLAR NELERDİR ?

Online bir erişim noktası olan B2B, firmaların her gün her saat diğer bir deyişle 7/24 online olarak birbirine ulaşabildiği bir ortam imkanı sunmaktadır. Firma ve işletmeler hafta tatili, özel günler gibi veya mesai saati bitimi gibi bir takım süreçlerden etkilenmeksizin, günün her saati ve dakikası ticaretlerine devam etme imkanı sunmaktadır. Bir diğer önemli nokta da internetin gelişimi sayesinde dünyanın herhangi bir yerinden bir o kadar uzaklıktaki başka bir firmayla etkileşime geçme kolaylığında karşımıza çıkmaktadır. Tüm ürün ve hizmetleri, internet ortamında paylaşırken farklı ülke ve şehirlerden yeni alıcılarla buluşturabilirsiniz. Siparişlerin ise birden çok interaktif yöntemle sistem üzerinden alınması mümkündür. Örneğin; telefon, faks, ya da eposta yoluyla sistem üzerinden alım satım talebinde bulunabiliriz.

Üstelik alınan siparişler, otomatikman ERP adı verilen sisteme yansıtılarak, üretim talebine ya da stok arzına dönüştürülebilir. Bu durumda, sipariş karşılama oran ve hızı da artacaktır. Hatalı sipariş girişleri azalacak ve müşteriler, sistem üstünden detaylı ürün ve hizmet arayabilecekler, ürün özellikleri ve fiyatları bazında karşılaştırmayı yapabilir ve bir takım sepet oluşturabilirler.

Web Yazılım

Web Yazılım

Hayalini kurduğunuz ve hayata geçirmek istediğiniz web yazılım projelerinizi gerçekleştiriyoruz.

Projelerinizin hayat bulması için, "bir iş yazılım/kodlama ile yapılabiliyorsa biz o işi yaparız." prensibini benimsedik.

Web ve mobil uygulama yazılımı projelerinizi dinleyelim, projelendirelim, yapalım ve teslim edelim. Sonrasında ise destek verelim.

Ürününüz veya hizmetiniz için en iyisini birlikte yapalım.

Uzmanlığımızı ve yeteneğimizi, ürün ve hizmetleriniz ile birleştirelim.