Stok Yönetim Yazılımları Nedir? | Ne İşe Yarar?

Stok Yönetim Yazılımları Nedir? | Ne İşe Yarar?

Stok yönetim yazılımları; işletmelerdeki mevcut ürün sayısını ve durumunu etkin bir şekilde kontrol etmeye yarayan özel geliştirilmiş yazılımlardır. Bir işletmenin satış faaliyetlerinin sağlıklı ve sorunsuz şekilde yürütülmesi için etkin stok yönetimi çok önemlidir. İşletmelerin envanter yönetimi, sipariş etme, depolama, izleme ve kontrol etme gibi faaliyetlerinin tamamını tek bir merkezden yürütmesine olanak tanıyan yönetimlerdir.

Stok yönetim süreci bir işletmenin ürün ya da hizmetleri üretmek adına kullandığı hammaddeden nihai ürüne kadar olan tüm süreçlerin takip edilmesini sağlar. Bir işletmenin envanterini çok yönlü olarak yönetebilmeye yarayan yazılımlar stok yönetim yazılımlarıdır. Bu yazılımlar sayesinde stokların kontrol edilmesi, envanter yönetimi yapılması ve envanter kontrolü gibi tüm süreçler kolaylıkla yürütülebilir.

Ülkemizde son dönemlerde dalgalanmalar çok hızlı bir şekilde gerçekleştiği için maliyetler sürekli olarak değişiyor. Bu durum da yeni ürün fiyatlarının da dalgalanmasına yol açıyor. Bu yüzden işletmeler için stok takibi hayati önem taşıyor. Stok takibini profesyonel şekilde yürütebilen işletmeler doğru zamanda doğru ürünü satın alabilir.

Etkin stok yönetimi ile işletmeler her zaman yüksek kar oranıyla pazarlama faaliyetlerini yürütebilir. İster küçük işletme isterse sektöründe büyük bir marka olsun, bir işletmenin etkin stok yönetimi için stok yönetim yazılımlarına ihtiyacı vardır. Kumsal Ajans ekibi olarak her türlü sektörde kurumsal ihtiyaçlarınıza göre stok yönetim yazılımı planlıyoruz.

Stok Yönetim Yazılımları Ne İşe Yarar?

İşletmeler günümüzde dijitalleşme yatırımlarına önem veriyor. Daha önce özellikle stok yönetim sürecinde işler manuel olarak yürütülüyordu ve bu süreç işletmelerin saatlerini alıyordu. Ayrıca manuel stok takibinde hata payı da çok yüksektir. Stok yönetim yazılımları saniyeler içinde stok yönetim sürecini yönetebilmeyi sağlar. Kendine özel stok takip yazılımıyla işletmeler etkili ve doğru stok yönetimi yapabilirler.

Gelişmiş bir ticaret ağı olan firmalar günlük ürün sayımı yapmak, stok defteri kayıtları yapmak gibi işlemleri stok yönetim yazılımları ile gerçekleştiriyor. Hazır stok yazılımları ön muhasebede çok zaman alıcı fazla oluyor ve çok sayıda ürün seçkisi olan işletmelerde stok yönetimini zorlaştırıyor. Bu yüzden Kumsal Ajans olarak kurumsal ihtiyaçlara özel çözümler sunan stok yönetim yazılımları sunuyoruz.

Stok yönetim yazılımı işletmelerin satın alma sürecinden başlayarak üretim, satış, dağıtım, etiketleme gibi tüm süreçlerin etkin şekilde takip edilebilmesine olanak tanır. Yazılıma entegre edilen özellikler ile fatura takibi, gelir gide takibi, raporlama, online tahsilat, e-fatura, hesap takibi gibi birçok süreç kontrol edilebilir.

İşletmenizin ihtiyaçlarına uygun bir stok takip yazılımı üretim ve satış sürecinizi nitelikli şekilde yürütmenizi sağlar. Ayrıca kaliteli bir stok takip süreci işletmelerin muhasebe süreçlerini de şeffaf hale getirir.

Stok yönetim yazılımı ihtiyacınız varsa hemen bize ulaşın ve size özel bir çalışmaya başlayalım.

Stok Yönetim Yazılımları Neden Gereklidir?

İşletmelerin stok yönetimi yapmasının en önemli nedeni talep artışlarını önceden görebilmek ve her türlü talep artışına karşı gerekli hazırlıkları yapabilmektir. Stok yönetim yazılımları ile işletmeler stoklu ürünler için bir talep geldiği anda stok yetersizliği yaşamaz ve tüm taleplere karşı direkt olarak bir arz yaratabilir.

Etkin bir stok takibi yapmayan işletmelerin tedarik maliyetleri yüksek olur. Stok yönetimi adet başına maliyet ve lojistik maliyetleri en aza indirebilir. Ayrıca işletmeler etkin stok yönetimi ile fiyat dalgalanmalarından da en az oranda etkilenir.

Stok yönetim yazılımları ile;

 • İşletmeler pazarlama süreçlerini profesyonel bir şekilde yürütebilir.
 • Sisteme yapılan giriş çıkışları kolayca takip edebilir ve dengeleyebilir.
 • Müşteri taleplerine göre ihtiyaç olan ürünler belirlenir ve ne zaman sipariş verilmesi gerektiğini her zaman bilebilir.

Stok yönetimi ile birlikte stok yatırımları minimum seviyeye iner ve müşteriye talep edilen ürünler eksiksiz bir şekilde en kısa sürede ulaştırır. Stok yönetim yazılımlarıyla temel amaç etkin bir tedarik zinciri oluşturma, tedarik sürecini sürekli hale getirme ve en düşük maliyetlerle tedarik sağlamaktır.

Stok Yönetim Yazılımları Avantajları Nelerdir?

Stok takip yazılımları hatasız depo ve stok yönetimi sağlar. Bu işletmelere planlama adına güvenilir bir bilgi kaynağı oluşturur. Bununla birlikte işletmelerin üretimden sevkiyat sürecine kadar tüm hizmetleri iyileştirmesini sağlayarak rekabet gücünü arttırır.

Stok yönetim yazılımı avantajları şu şekilde sıralanabilir;

 • Üretim sürecinin düzenli olarak devam etmesini sağlar. İşletmede malzeme eksikliği olmaz ve üretimde aksamalar yaşanmaz.
 • Müşteri taleplerinin arttığı dönemlerde dahi arz konusunda her zaman hazırlıklı olabilirsiniz.
 • Müşterilerin üretim sürecini beklemesine gerek olmadan ürün gönderimi olur. Böylece etkin stok yönetimiyle müşteri memnuniyet oranı artar.
 • Talebin yüksek olduğu hammadde ve ürünler daha yüksek miktarda tedarik edilebilir. Böylece tedarik ve lojistik maliyetleri minimuma iner.
 • Üretim, depolama, lojistik gibi tüm kalemlere ait maliyet muhasebesi etkin bir şekilde yapılabilir.
 • Başarılı bir stok yönetimi ile işletmenin üretimde ihtiyacı olan malzeme, hammadde ve ürünler kontrol edilebilir. Böylece üretim sürecinde ürün kaybı en az seviyeye düşer.
 • İşletmenin hammadde ve ürün fiyatlarındaki dalgalanmalar karşısında sıkıntı yaşamasını engeller.
 • Teklifler, faturalar, siparişler ve muhasebe süreci güvenli şekilde takip edilebilir.
 • Stok takip yazılımları ile zaman ve mekandan bağımsız her ortamda stok takibi ve yönetimi yapılabilir.
 • Stok durumu anlık olarak izlenebilir ve ihtiyaç durumunda stok raporları hızlı bir şekilde elde edilebilir.
 • Etkili stok yönetimi ile maliyet muhasebesi kolaylaşır.
 • Malzeme ve ürün kayıpları en aza iner.
 • Periyodik ihtiyaçları öngörülebilir hale getirir ve finans departmanı da daha etkin şekilde çalışabilir.
 • İşletmenizin maliyetlerini belirgin oranda düşürdüğü için uzun vadede karlılık oranını da arttırır.

Kurumsal İşletmelerde Stok Yönetim Yazılımı Etkisi

Dijitalleşme küçük işletmelere dahi çok düşük maliyetlerle kurumsallaşma fırsatı sunuyor. Pazarlama imkanlarının gelişmesiyle birlikte küçük ve orta halli işletmeler de kurumsallaşmaya gitmek zorunda kalıyor.

Kurumsal olarak faaliyet gösteren işletmelerde stok yönetimi çok önemli bir süreçtir. Stok yönetimini profesyonel bir şekilde gerçekleştirmeyen kurumsal işletmelerde üretim, dağıtım ve depolama maliyetleri artar. Ayrıca kurumsal olarak hizmet veren işletmeler müşteri taleplerine anlık dönüş yapabilmeli ve ani talepleri de karşılayabilmelidir.

Stok yönetim yazılımları kurumsal işletmelerin üretim ,dağıtım ve lojistik maliyetlerini minimuma indirir. Stok yönetim yazılımları sayesinde kurumsal işletmeler belirli dönemlerde artan müşteri taleplerini karşılama noktasında bir sorun yaşamazlar. Ayrıca işletmelerin belirli dönemlerdeki fiyat dalgalanmalarına karşı yaşayacağı olumsuzlukları da ortadan kaldırır.

Stok Yönetim Yazılımı Fiyatları

Hazır stok yönetim yazılımları genellikle daha uygun maliyetli oluyor. Ancak bu yazılımlar işletmenizin ihtiyaçlarını tam olarak karşılamadığı için beklediğiniz faydaları sağlama konusunda yetersiz kalıyor. Kumsal Ajans olarak hazır stok yönetim yazılımlarını işletmeniz için gereksiz masraf olarak görüyoruz.

Yazılım sektöründe uzun yılların sağladığı deneyimle ve güçlü alt yapımızla tüm müşterilerimize kurumsal ihtiyaçlara özel stok yönetim yazılımları sağlıyoruz. Stok yönetim yazılımı fiyatları taleplerinize göre değişiklik gösteriyor.

Tüm müşterilerimize taleplerini karşılayan en güvenli, en işlevsel ve en kaliteli stok yönetim yazılımını en uygun fiyatlara sunmaya çalışıyoruz.

Firmanıza özel stok yönetim yazılımları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Web Yazılım

Web Yazılım

Kurumsal ve bireysel ihtiyaçlara yönelik web yazılım projeleri geliştiriyoruz. Hayalinizdeki projeleri dijital dünyaya taşıyacak yazılım ve kodlama çalışmalarını hayata geçiriyoruz.  Öncelikle web yazılım ve mobil uygulama yazılımı alanında taleplerinizi dinlenir.  Ekibimiz tarafından taleplerinize yönelik projelendirme yapılır.

Web tasarım ve kodlama çalışmaları sonrasında projeniz sunulur. İstediğiniz revizeler sonrasında web yazılım projelerinizin son hali teslim edilir. Web yazılım hizmeti sonrası destek konusunda da Kumsal Ajans güvencesi devam eder.

Ürününüz veya hizmetiniz için en iyisini birlikte yapalım.

Uzmanlığımızı ve yeteneğimizi, ürün ve hizmetleriniz ile birleştirelim.
FORMU DOLDURUN SİZİ ARAYALIM
Biz Sizi Arayalım