NFT Game Nedir? | NFT Game Gelişimi

NFT Game Nedir? | NFT Game Gelişimi

"Blockchain" kavramı ilk olarak 2008 yılında "Satoshi Nakamoto" takma adının arkasındaki bir geliştirici tarafından yaratıldı. Kısaca bir blok zinciri, yalnızca ek uzantılı bir tür dağıtılmış veritabanıdır. Bir blok zincirinin ilk uygulaması, Bitcoin kripto para biriminin yaratılmasıydı.

Neredeyse 15 yıl sonra, blok zincirleri kripto para birimi dünyasının ötesine geçti. Özellikle Ethereum, "Akıllı Sözleşme" olarak adlandırılan son derece popüler bir açık kaynaklı blok zinciridir. Akıllı Sözleşmelerin gücünden yararlanan geliştiriciler, farklı dijital varlık biçimleri yaratmaya başladı.

Bu süreçte ortaya çıkan diğer bir dijital varlık ise Değiştirilemez Token (NFT) oldu. NFT game terimi son yıllarda hızlı bir şekilde popülerliğini arttırıyor.

Non-Fungible Tokens (NFT), dijital resimler, video klipler ve hatta NFT oyunları olabilecek dijital bir varlığın ticaretine izin vererek dijital dünyada büyük pay sahibi oldu. NFT oyunları, oyunculara oynadıkça para kazanma fırsatları sunan bir play-to-earn modeli ile hizmet verir.

Buna ek olarak, oyuncular oyun içi NFT'ler alıp satarak veya kripto para birimi ödülleri karşılığında hedefleri tamamlayarak oyun sürelerinden para kazanabilirler. Ticaret, müzayede evi olarak görülebilecek bir blockchain pazarı aracılığıyla kripto para birimi olarak da bilinen dijital bir para birimi kullanılarak gerçekleştirilir. Bir işletme olarak NFT oyunları, geliştiricilerin tasarımlarından para kazanmalarına yardımcı olurken kullanıcılara sadece oyunu oynayarak kripto para birimi kazanma olanağı sunar.

NFT Game Nedir?

En basit tabiri ile NFT game, içinde NFT'leri içeren oyunlardır. Diğer NFT formlarının aksine, NFT oyunları sadece cüzdanınızda kripto para birimlerini tutmak olarak görülmemelidir. Burada oyuncu etkileşimleri, avatar ve silah alımları yapabilirsiniz. Aynı zamanda oyunda gelir elde edebilirsiniz. Bu oyunlar kazanmak için oyna modeli aracılığıyla oyuncuların NFT oyunlarından gelir elde etmelerini sağlar.

NFT oyununun cazibesi, blockchain teknolojisine dayanan merkezi olmayan bir dijital defterde bulunan her değiştirilemez belirteçle değiştirilebilen benzersiz ve sınırlı belirteçler yaratmasıdır. Bu, oyuncuların bir oyun içinde NFT'leri değiştirme, oluşturma ve uygulama seçenekleriyle gerçek bir sahiplik elde etmelerini sağlar. Geliştiriciler kullanılan NFT'lerin kurallarını belirten akıllı sözleşmeler oluşturur. Oyuncular bu kurallara göre oyunlarda vakit geçirir ve kazanırlar.

2022’de NFT Game Gelişimi

Çoğu NFT oyunu, genellikle GameFi olarak da adlandırılan play-to-earn (P2E) tarzı model altında çalışır, Axie Infinity gibi blockchain tabanlı oyun sağlayıcılarının başarısıyla popüler hale gelmiştir. Bir veriye göre oyunla ilgili NFT'ler 2021'de 4,8 milyar dolar gelir elde etti. Yalnızca Ocak 2022'de, blockchain oyunları ve altyapıları 2021'de toplanan 4 milyar dolara ek olarak 1 milyar dolara yaklaştı.

Rol yapma oyunlarına ek olarak, bilim kurgu kart oyunu gibi ticaret kartı oyunları Ekim 2021'de büyük bir gelişim kaydetti. Bir proje 50 milyon dolar gelir elde etti. Benzer şekilde, FIFA nihai takım NFT oyunu, oyun geliştiricilerinin NFT oyun pazarında geleneksel video oyunlarına meydan okuyan bir seçenek olarak öne çıktı. İşletmeler ve oyun şirketleri, NFT oyunlarından sürekli gelir elde edecekleri bir yapı görmektedir. NFT dijital oyunları, içerik oluşturucuların milyonlarca oyuncu arasında genellikle sosyal medya, dijital platformlar, koleksiyonlar veya oyun içi öğeler aracılığıyla çalışmalarından para kazanmaları için potansiyel olarak yeni yollar sağlayabilir.

NFT Game Avantajları Nelerdir?

Son yıllarda, video oyun endüstrisi sürekli büyüyor ve bundan en çok payı olan oyun geliştiricilerdir. Oyuncularına sunduğu oyun deneyimi ne kadar heyecan verici ve benzersiz olursa alt varlıklara ve premium yapılandırmalara erişmek için paralarını harcamaya o kadar istekli olurlar.

Video oyun endüstrisinin yüz milyarlarca dolar gelir elde ettiği ilk üç pazar alt kümesi mobil, PC ve oyun konsollarıdır. Geleneksel oyunlar açısından, oyuncular en yeni video oyunlarını ve konsol türlerini satın alırlar. Bu yatırım karşılığında oyun içi satın alımların faydası ve değeri yeterli değildir. Oyuncular oyunda bir seviyeye ulaşarak para ve eşya biriktirirler.

Buna karşılık, blockchain özellikli oyunlar değer üretmeye daha fazla odaklanır. Bu oyunlarda oyuncuların oyun içi satın alımlar, düzenli oyun veya promosyon etkinlikleri yoluyla edinilen gelirler çok daha fazla olur. Örneğin, oyuncular geleneksel bir video oyununda bir öğe satın aldığında tek faydası sadece oynadıkları karakter ve oyunu geliştirmesidir. Ancak, platformlar arası değiştirilemeyen belirteçler (NFT'ler) kullanan video oyunlarında satın alınan öğe devredilebilir hale gelir, nakit veya diğer varlıklar ve faydalar için değiştirilebilir. NFT oyunları, oyuncuların kazançlarını başka bir oyuna aktarmalarına veya kripto para birimine sahip başka bir oyuncuyla değiştirmelerine izin verir.

NFT Game Kazanç Fırsatları

NFT oyunları hem yatırımcılara hem de oyunculara fayda sağlar. Geleneksel oyunlarla karşılaştırıldığında, NFT oyunları yayıncılara aşağıdakiler gibi bazı avantajlar sunar:

  • Risk sermayesini çekme potansiyeli: Hala yolun başında olan yatırımcılar bu pazarın potansiyelini anlayabiliyor. Bu nedenle oyun geliştiricileri ve sahipleri risk sermayecilerini çekmek için blockchain tabanlı oyun çözümlerinin içine çekmek için çalışıyorlar.
  • App Store veya Play Store'dan elde edilen gelir: Geliştiriciler, birçok kullanıcı App Store veya Play Store'dan bir NFT oyunu indirdiğinde indirme ücretinin belirli bir yüzdesini kazanabilir. Ne kadar çok indirme olursa, yayıncıların geliri de o kadar yüksek olur. Ayrıca, özel etkinlikler, kampanyalı satışlar ve uygulama içi satın alımlar oyun geliştiricileri için sürekli bir gelir akışıdır.
  • İşlem ücretinden elde edilen gelirler: Oyuncular bir NFT sattığında veya takas ettiğinde, geliştiriciler bir işlem ücreti talep edebilir. Bazen, bu işlem önemli bir miktar olabilir. Böylece kar orantılı olacaktır.

NFT Game Oyuncular İçin Neler Sağlar?

  • Kazançlar Üzerinde Tam Kontrol: NFT oyunları, oyunculara varlıkları üzerinde tam kontrol sahibi olma yeteneği verir. Bu çok önemli bir avantajdır çünkü NFT'leri satarlarsa oyuncuların kripto para kazanmalarına izin verir. Ek olarak fiziksel mülkiyet, blockchain tabanlı bir oyunda oynamak için daha fazla teşvik sağlar ve oyuncular için düzenli bir gelir kaynağı olabilir.
  • Güvenilir Ortam: NFT oyunu oyunculara son derece güvenli bir ortam sağlar. Blockchain teknolojisi karmaşıktır. Ancak yüksek düzeyde güvenlik ve güvenilirlik sağlar.
  • Şeffaflık: NFT ne kadar nadir olursa değeri o kadar yüksek olur. NFT oyunları üzerinde blockchain, dijital işlemlerin şeffaflığının korunmasına yardımcı olur. NFT'nin değerinde bir artışa yol açar.
  • Yeni Bir Meslek ve İş Fırsatı: Çok sayıda oyuncu bu pazar potansiyelini gördü. Bu yüzden oyuncular NFT ticaretini bir hobiden gerçek bir mesleğe dönüştürdü.

NFT'ler oyun endüstrisine değişiklikler getiriyor ve büyüme potansiyelini daha da artırıyor. Geçmişte, yüksek tutarlı tüketilebilir olmayan bir ürün satın alma fikri çılgınca görünüyordu. Anca insanlar şu anda bunu yapıyorlar çünkü daha fazla parayla yeniden satın alma işlemi yapabilirler. Bu oyunlar sevilmesinin yanında NFT olarak kazandığı değer nedeniyle satın alınır. Blockchain teknolojisi, video oyun endüstrisinde ve diğer pazarlarda zaten çığır açan bir rol oynamıştır. Bu teknolojiyi benimsemiş olanlar şimdiden sonuçların faydasını görüyor. NFT game önümüzdeki yıllarda oyun endüstrisindeki payını çok önemli bir yere getirecek gibi duruyor.

Web Yazılım

Web Yazılım

Kurumsal ve bireysel ihtiyaçlara yönelik web yazılım projeleri geliştiriyoruz. Hayalinizdeki projeleri dijital dünyaya taşıyacak yazılım ve kodlama çalışmalarını hayata geçiriyoruz.  Öncelikle web yazılım ve mobil uygulama yazılımı alanında taleplerinizi dinlenir.  Ekibimiz tarafından taleplerinize yönelik projelendirme yapılır.

Web tasarım ve kodlama çalışmaları sonrasında projeniz sunulur. İstediğiniz revizeler sonrasında web yazılım projelerinizin son hali teslim edilir. Web yazılım hizmeti sonrası destek konusunda da Kumsal Ajans güvencesi devam eder.

Ürününüz veya hizmetiniz için en iyisini birlikte yapalım.

Uzmanlığımızı ve yeteneğimizi, ürün ve hizmetleriniz ile birleştirelim.
FORMU DOLDURUN SİZİ ARAYALIM
Biz Sizi Arayalım